Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Aşçı Maaşları

Herhangi bir üniversitenin Gastronomi bölümünü bitiren kişiler bildiğiniz gibi otellerde, lokantalarda, restaurantlarda veya kafelerde yani yemek sektörüyle ilgili olarak aklınıza gelen tüm işletmelerde çalışabilmektedirler. Televizyonlarda veya internet ortamında gördüğünüz ve ağzımızı sulandıran yemek tarifleriyle insanlara en iyi şekilde yemek hizmeti sunmayı ilke edinen aşçıların aldığı maaşlara bu yazımızda değineceğiz. Gerçekten özellikle 5 yıldızlı otellere gittiğiniz zaman açık büfe olarak yemek yapılan yerlerde hazırlanan yüzlerce çeşit yemeklerin hemen hemen hepsi aşçılar tarafından yapılmış olan ve o kadar çeşidi nasıl yapıyor sorularını sıklıkla aklımızda bizlere soru işareti bırakmışlardır. Ancak her aşçının mesleğinde bu kadar başarılı olduğunu da söyleyemeyiz. Çünkü önemli olan kişinin üniversite mezunu olması değildir, önemli olan işinde uzmanlaşmadır. Yani kişiler işlerinde ne kadar uzmanlaşırlarsa o kadar mesleğine yönelik faaliyetleri icra edeceklerdir yani bu da o orantıda para kazanmasını sağlayacaktır.
Aşçılık mesleğinin maaşlarını incelediğimizde aşçılar gerçekten güzel miktarlarda maaş alabilmektedirler. Özellikle özel sektörde ve yukarıda saydığımız gibi otellerde çalışan aşçılar aylık 6.000 TL civarında maaş alabilmektedirler. Fakat bu hepsi için geçerli değildir. İşinde başarılı olma, daha önceki referansları gibi çeşitli etkenler bu maaşın artmasında veya azalmasında etkili olan faktörlerdendir.
Kamu Sektöründe Çalışan Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır ?
Kamu sektöründe çalışan ve lise mezunu olan aşçı 2.493 TL ile maaş alabilmektedirler.
Kamu sektöründe çalışan ve ön lisans mezunu olan aşçı ise (yeni başlayan) 2498 TL’den işe başlamakta ve bu maaş yaklaşık olarak 2800 TL seviyesine kadar çıkabilmektedir.
Bu fiyatlar 2018 fiyatlarıdır.

Bir önceki yazımız olan Polis Maaşları başlıklı makalemizde Polis Maaş Artışı, Polis Maaşı Başlangıç ve Polis Maaşları Artacak Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Comment

Add a Comment
  1. Ben bir şirkette yemek işleriyle uğraşan bir aşçıyım. Her öğleden sonra yemekleri ben hazırlıyorum. Bana verilen maaş net olarak 3000 TL civarında oluyor. Acaba benim devlette çalışma ihtimalim nedir ? Bilen arkadaşlar aydınlatabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: