Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Avukatlar Ne Kadar Kazanır? – Avukat Maaşları

Avukatlık mesleği de aslında doktorluk mesleği gibidir ve kendi içerisinde 2 gruba ayrılmaktadır. Birinci grupta yer alan avukatlar kamu işlerini görmekle yükümlü olan ve kamusal alanda hizmet veren yani memur statüsünde olan avukatlardır. Bunlar devlet tarafından yıl sonunda belirlenecek olan avukatlık maaşı tarifesine göre ücret almaya hak kazanırlar. Yani kamuda çalışan avukatların alacağı ücret ve zamlar devlet tarafından belirlenmektedir. İkinci grupta yer alan avukatlar ise özel avukatlık hizmeti vermekte olan yani serbest avukatlık faaliyetlerini icra etmekte olan avukatlardır. Bu avukatlar kendi aldıkları işleri icra ederler. Yani devletin avukatlığını değil de kendi mükelleflerinin avukatlığını yaparlar. Avukatların görevi temsil ilişkisi olduğundan dolayı oldukça önemlidir. Fakat avukatlık mesleğini seçecek olan kişilerin çevre bakımından ve sosyal bakımdan son derece girişken bir yapıya sahip olması gerekir. Çünkü avukatlık mesleği oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz bir meslek değildir. Yoğun bir çalışma temposu, güncel mevzuatların takibi ve daha pek çok buraya sayamayacağımız zorluklarla karşılaşabileceğiniz meslekler arasında yer almaktadır. Ancak şunu da belirtelim mesleğini seven insan her türlü o işte başarıya ulaşır fakat bunun için de çok çalışması, diğer avukatlardan daha çok çalışması gerekir. Avukatlık mesleğine sahip olan kişilerin aldıkları ücretler asgari ücretten başlayarak başarı seviyesine, tanınırlığına göre çok daha iyi seviyelere ulaşabilmektedir fakat gerçekten bu iş için emek vermelisiniz. Günümüzde neredeyse 10 adım atsak bir tane hukuk bürosuna denk gelmekteyiz. Bunlar arasında belki de başarılı diyebileceğimiz avukatların sayısı belki de bir elin 10 parmağını geçmez. Tüm bu durumlar göstermektedir ki bu mesleği seçenlerin gerçekten bıkmadan, sabrederek çalışması gerekir. Çünkü rekabet her geçen gün artmaktadır.

Stajyer Avukatlar Maaş Alıyor Mu?

Genelde ne yazık ki uygulamada stajyer avukatlara herhangi bir ödeme yapılmamaktadır, ancak asgari ücret civarında stajyer avukatlara da ödeme yapıldığı olabilmektedir. Fakat eğer şirket avukatlığına başlayacaksanız size asgari ücret civarında bir avukatlık ücreti verebilmeleri mümkündür.

Şimdi de 2018 yılı zamlı avukat ücretleri ne kadar? 2018 yılında avukatlar ne kadar maaş alacak? Avukatlar ne kadar maaş alıyor? gibi sorulara yanıt verelim.

2018 yılında avukatlık ücretlerine baktığımız zaman kamu avukatlarının yeni işe başlayan bir kişinin alacağı maaş 3500 TL civarında olmaktadır. Örneğin meslekte 1/4 derecesini elde edenler 2018 Ocak ayında 4800 TL civarında bir maaş alacakken, 2018 Temmuz ayının ortalarında ise 5041 TL civarında maaş alacaklardır.

Özel Sektörde Çalışan Avukatlar Ne Kadar Kazanır?

Bunlar da 2 gruba ayrılırlar. Bir şirket avukatlığı yapan avukatlar, iki kendi müvekkilleri olan ve şirket avukatlığından bağımsız olarak örneğin boşanma avukatlığı yapanlar gibi. Şirket avukatları şirketlerin ödeyeceği tarife üzerinden çalışmaktadır. Örneğin A şirketi 3500 TL verebilirken B şirketi 7500 TL verebilmektedir. Kendi işini alan avukatlar ise gelecekleri davalardan belli oranlarda komisyon alabilmektedir. Bunun için ayrıca Avukatlık Asgari Ücret Tablosuna bakabilirsiniz.

1 Comment

Add a Comment
  1. Avukat sayısı arttıkça pastadan düşen pay azalıyor. Buna bir çözüm bulunması gerekir ve mümkünse avukatlık sınavının çıkması gerekir. Ne yazık ki piyasada dilekçe yazmasını bilmeyen pek çok avukat bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: