Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Bu yazımızda öncelikle özel sektörde çalışan bilgisayar mühendislerinin aldığı maaşlara değineceğiz ve daha sonra ise kamu sektöründe yani devletin kurumlarında çalışan bilgisayar mühendislerinin aylık ne kadar maaş aldıklarını sizlere söyleyeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki bilgisayar mühendisliği de oldukça emek ve sabır isteyen, hele de yazılıma dayalı bir çalışma sergiliyorsanız iyi bir de matematik gerektiren mühendislik programlarından birisidir. Hemen hemen üniversite tercihinde bulunacak olan sayısal öğrencilerinin tamamı acaba benden bilgisayar mühendisi olur mu sorusunu sık sık düşünerek tercih yapmışlardır diye düşünüyoruz. Öncelikle üniversite programlarında mühendislik fakülteleri genellikle birer yıllık hazırlık eğitiminin ardından 4 yıllık fakülte süreci sonunda bilgisayar mühendisi ünvanı kazanılmaktadır.

Özel sektörde çalışmayı düşünen bilgisayar mühendisi arkadaşların kendini ne derecede yetiştirmişse o derecede karşılığını alacağı bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleceğin ve şimdinin teknolojisi zaten bilgisayar üzerine kuruludur. İlerleyen yıllarda da bu sektörün daha da güçlü olacağını, gün geçtikçe gelişeceğini düşünmekteyiz. Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var, son zamanlarda aşırı derecede bilgisayar mühendisliği fakülteleri çoğalmış bulunmaktadır. Bu sebeple bireyler artık hangi üniversiteden mezun olacağım telaşı içerisine girmemeleri, kendilerini en doğru şekilde yetiştirmeleri ve mümkünse en az iki yabancı dili bilip bunu mesleğine uygulayabilmeleri onlar açısından son derece kazançlı adımın ilk basamağını oluşturacaktır.

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Firmalara yazılım hizmeti veren bir Türk şirketi yeni işe başlayan bilgisayar mühendislerine 4500 TL civarında maaş vermektedir. Diğer bilgisayar mühendisi arayan şirketler de 2500 TL’den başlatarak farklı miktarlarda maaşlar önermektedirler. Özel sektörde genellikle 3.000 TL’den başlayan fiyatlarla bilgisayar mühendisliği mesleğine giriş yapan pek çok aday bulunmaktadır. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi hiçbir programlama dilinden anlamayan, bilgisayar konusunda alanında uzmanlaşmamış olan ve mühendislik programlarını kullanmayı bilmeyen kişiler tabi ki iş bulamazlar. Bu yüzden iş bulabilmek için öncelikle kendinizi geliştirmeniz gerekir. Ayrıca bilgisayar mühendisleri ortaya başarılı yazılımlar koyarlarsa inanılmaz kazançlar da gösterebilirler. Örneğin bir program ile aylık 50.000 TL kazanan birkaç tane bilgisayar mühendisine rastlayabiliriz.

Kamu – Devlet Sektöründe Bilgisayar Mühendisleri Ne kadar Maaş Alır?

Devlette çalışmakta olan bilgisayar mühendisleri için yeni başlayanlar 3750 – 4000 TL civarında işe başlamaktadırlar. Bu süreç meslekte geçirmiş olduğunuz yıl bazında artacaktır. İkinci yabancı dil, hizmet yılı gibi sebeplerle bu maaşınız ortalama 4250 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

 

Siz de bilgisayar mühendisliği mesleğinin maaşlarını yeterli buluyor musunuz veya düşük mü buluyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdan yazarak diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Biyomedikal Mühendisliği Maaşları başlıklı makalemizde Biyomedikal Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor ve Biyomedikal Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: