Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Diş Hekimi Ne Kadar Kazanır ? – Diş Hekimi Maaşları

Diş hekimleri sağlık alanında çalışmakta olan meslek mensuplarıdır. Diş hekimleri hem kendi muayenehanesini açabiliyorken, özel hastahanelerde ve kamu kurumlarında iş imkanlarına sahiptirler. Özel hastahanelerde genellikle uzman diş hekimleri aranmaktadır. Yani mesleğinde iyi olan veya biraz popülaritesi olan kişiler genellikle özel hastahanelerde çalışmaktadırlar. Fakat KPSS yoluyla devlete alınan diş hekimleri ise devlet hastahanelerinde diş hekimliği yapabilmektedirler. Aşağıda devlet hastahanelerinde çalışan kişilerin aldığı maaşları sizler için yazıyoruz. Özel hastahanelerde kendi muayenesini kuran kişiler ise aylık 25.000 TL civarında maaş alabilmektedirler. Daha doğrusu bu sizin muayene başına alacağınız ücret yani hasta sayınız ile doğru orantılı olacaktır. Kamu hastahanelerinde çalışan diş hekimleri ise sabit maaş alabilmektedirler. Sabit demişken bunlara her yıl Bakanlık tarafından belirlenecek olan miktarlarda maaşlarına zam yapılabilmektedir. Bunlarda enflasyon oranlarıyla doğru orantılı olarak belirlenir.

Özel muayenehanesi olan diş hekimleri biraz da çalışma merkezini seçtiği yer ile alakalı olarak hasta sayısına sahip olabilmektedir. Çalıştığı yer merkezi bir konumda olan diş hekimi muayenehaneleri daha çok kazanabilmekte iken diğer nüfusu düşük olan bölgelerde ise daha az kazanç elde edebilmektedirler.

Şimdi bu veriler doğrultusunda kamu hastahanelerinde çalışan diş hekimlerinin maaşlarına bir göz atalım.

Kamuda Çalışan Diş Hekimleri Yani Diş Doktorları Ne Kadar Maaş Alır ? 

Diş hekimleri genellikle maaşlarının yanında çalışmalarına ek olarak döner sermaye ücreti, performans ücretleri ile birlikte aylık 6000 – 7000 TL civarında maaş alabilmektedirler.

Özel Sektörde Çalışan Diş Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır ? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle diş hekimleri muayene başına en az 100 tl ücret almaktadırlar. Günde 40 kişinin geldiğini varsayarsak günlük 4000 TL ciro elde etmek demektir. Yani aylık ortalama 30.000 TL ile 50.000 TL gibi miktarlarda kazanç elde edilebilmesi mümkündür ancak her muayenehane için bunu söylememiz doğru olmaz.

Bir önceki yazımız olan Doktorlar Ne Kadar Maaş Alır? - Doktor Maaşları başlıklı makalemizde Doktor Maaşlarına Zam Yapılacak Mı?, Doktorlar Ne Kadar Alacak? ve Doktorlar Ne Kadar Kazanıyor? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: