Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Eğer enerji sektöründe çalışmak istiyorsanız ve elektrik elektronik mühendisliği olmak istiyorsanız genellikle mühendis adaylarının veya üniversitede elektrik mühendisliği tercih edecek olan kişilerin soruları arasında yer alan elektrik mühendisleri ne kadar maaş alır sorusuna bu yazımızda sizler için yanıt vermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi mühendislik dediğimizde iki tür mühendislik karşımıza çıkmaktadır. Birincisi özel sektörde çalışmakta olan elektrik elektronik mühendisleri ve ikincisi ise kamu sektöründe yani devlette çalışmakta olan elektrik elektronik mühendisleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu sektöründe çalışanların aldıkları ücret yıllık eklenen zamlar haricinde çok fazla değişkenlik göstermezken özel şirketlerde elektrik mühendisi olduğunuz zaman alacağınız maaşlar dönem dönem değişiklik gösterebilmektedir.

Öncelikle alanınıza uygun olan bir mühendislik dalını seçmeden önce mutlaka bu işi yapıp yapamayacağınızı kendi içinizde sormanız gerekmektedir. Günümüzde piyasada o kadar çok mühendis, doktor, mimar, avukat var ki gerçekten bunlar arasında rekabet etmek gitgide zorlaşmaktadır. Bu da insanları meslek seçerken daha dikkatli davranması gerektiği sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

Elektrik mühendisleri özel şirketlerde yeni işe başlayanlar genellikle 3000 TL civarında para ve diğer ücret standartlarına uygun bir şekilde başlamaktadırlar. Gerçekten alanında uzmanlaştıkça ve belirli bir deneyim elde ettikçe alacakları maaş miktarları da bu doğrultuda artacaktır. Her şirketin de aynı maaşı verdiği kesinlikle söylenemez. Alanında uzmanlaşmış elektrik elektronik mühendisleri 15.000 – 20.000 TL civarında maaş alabiliyorken, deneyim kazanmamış olan elektrik mühendisleri ise 3.000 TL civarında maaş ile işe başlayabilmektedirler. Bu tamamen meslekte kazanacağınız tecrübe, deneyimleriniz, yabancı dil bilginiz ve tekniksel konulara olan hakimiyetinizle doğru orantılıdır. Yani birey kendini her ne kadar geliştirirse maaşı da o oranda artacaktır.

Kamu – Devlette Elektrik Elektronik Mühendislerine Ne Kadar Maaş Verilmektedir?

Devlette mühendislere genel olarak 3750 TL civarında maaş verilmektedir. Bu işe yeni başlayan mühendisler için geçerlidir. Ancak ikinci yabancı dil, çocuk sahibi olma vb gibi durumlar dikkate alındığında bu ücretin 4250 TL civarına kadar ulaşabilmesi mümkündür. Bu da yine kişisel gelişiminizle doğru orantılıdır.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır? başlıklı makalemizde Bilgisayar Mühendisi Maaşları, Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor? ve Bilgisayar Mühendisliği Maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: