Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Hakimler – Savcılar Ayda Ne Kadar Maaş Alıyor ? – Hakim Maaşları

Yargı erkinin unsurlarından birisi olan hakimler devlete bağlı olarak Adalet Saraylarında yargı uyuşmazlıklarını çözmekle görevlendirilmiş ve yetkilendirilmiş kişilerdir. Yargı erkinin doğru bir şekilde işlemesini sağlamak, özel hukuk tüzel kişileri ile diğer bireyler arasında meydana gelebilecek olan ihtilafları gidermek ve idari yargı alanında görev yapan hakimler ise devletle birey arasında yani kamu kurumları ile bireyler arasında olan veya kamu kurumları ile yine kamu kurumları arasında olan uyuşmazlıkları giderme görevini üstlenirler. Bildiğiniz gibi hakimler kanuna bağlı olarak çalışırlar ve hatta ceza hukukuna egemen olan ilkelerden birisi de suçta ve cezada kanunilik ilkesidir. Hakimler yargı organınca kendilerine verilen görevleri en doğru şekilde yapmak ve makul sürede bu işlemleri tamamlamakla yükümlüdürler. Hakimler yaptıkları işlerinde tamamen tarafsız olmak zorundadırlar.

Üniversite döneminde veya hukuk fakültesi bitirmiş olupta hakimlik ve savcılık sınavlarına hazırlanan öğrenciler için yol göstermek maksadı ile bu yazımızı yazmış bulunuyoruz. Bu yazımızda hem adli yargı hakimlerinin hem de idari yargı hakimlerinin ayda ne kadar maaş aldıkları sorusuna yanıt bulacaksınız. Hakimlik mesleğinin son derece sabır gerektiren, disiplinli ve programlı çalışma gerektiren ve hatta mesai saatlerinin dışında da çalışmasını sürdürebilmesi gerekebilmektedir. Örneğin bir davayı inceleyip tarafsız bir şekilde karar vermek için belki de üzerinde çok çok durulması, birkaç kitap okunması ve konu hakkında gerekli teknik donanıma sahip olunmasını gerektirebilir. Hukukumuzda hakimlerin yüklerini azaltmak için uzlaştırmacı ve arabuluculuk gibi mevkiler de son derece önem kazanmıştır ve uyuşmazlıkların yargı dışı çözüm yolları arasında çözümlenebilmesine katkı sağlamışlardır.

Adli Yargı Hakimleri – Savcıları Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Yukarıdaki tablodan da gördüğünüz gibi hakim ve savcıların mesleğe yeni başlayanların yani hakim savcı adaylarının alacağı maaş 4800 TL civarındayken 8.derecedeki bir hakimin alacağı maaş 7.180 TL seviyelerinde olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları başlıklı makalemizde Ayniyat Saymanı, Ayniyat Saymanı Maaşı ve Ayniyat Saymanı Maaşı Ne Kadardır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: