Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Kamu Genel Müdür Maaşları

Bildiğiniz gibi bir şirketin en üst düzey yönetiminde görev yapan organlardan birisi yönetim kurulu diğeri ise genel müdürdür. Özellikle anonim şirketler bakımından önem taşıyor olsa da bu yazımızda kamu sektöründe çalışmakta olan genel müdür maaşlarına ele almak istiyoruz. Bildiğiniz gibi özel sektörde genel müdür olabilmek için çeşitli rütbeleri elde etmiş olmak gerekiyor. Fakat kamu sektöründe KPSS yoluyla atanan idare personeli arasından seçilen genel müdürler oldukça farklı görevler alabiliyor. Örneğin Türkiye Radyo ve Televizyonu Kurumu olan TRT’deki genel müdürün yapacağı işler ile Nüfus Dairesi Başkanlığı Genel Müdürlüğünün yapacağı görevler elbette farklı olacaktır. Yani genel müdürler çalıştıkları kurumu yönetmek ve çeşitli idari fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve düzenli işleyebilmesi için çalışmakla görevli kişilerdir. Hemen hemen herkes özel sektörde çalışan genel müdürlerin aldığı maaşları merak etmiştir. Bu durum tamamen özel sektörün farklı şirketlerden oluşması ve genel müdürlerinin de farklı kişiler olması nedeniyle maaş farklılıkları çok daha fazla olmaktadır. Ancak kamuda çalışan genel müdürlerin alacağı maaşlar ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olacağı için bu durumda orada çalışacak olan personele kanunla belirlenecek ücret verilmektedir. Şu halde kamu sektöründe çalışan genel müdürlerin görevlerini icra ettiği kurumdan bağımsız olarak Bakanlar Kurulunca belirlenmiş olan miktara hak kazanmaktadırlar. Genel müdürlerin iş yoğunluğu çalıştığı kuruma göre değişmektedir.

Kamu Genel Müdürleri Ne Kadar Maaş Alır ?

Kamu genel müdürlerinin alacağı maaşın 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olacağını söylemiştik. Buna göre genel müdürlerin 2018 yılı için alacağı maaş miktarı yaklaşık olarak 10.000 TL civarında olacaktır. Genel müdürlerin alacağı maaş miktarı 9700 TL civarlarında olmaktadır. Geçen yıl genel müdürlerin maaşlarına baktığımızda 2017 yılı için 9153 TL maaş aldıkları söylenmektedir.  Yani maaşlarına yaklaşık 500-600 TL zam yapılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Polis Maaşları başlıklı makalemizde Polis Maaş Artışı, Polis Maaşı Başlangıç ve Polis Maaşları Artacak Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: