Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Kimya Mühendisi Kamuda Özel Sektöre Ne Kadar Maaş Alır

Üniversitelerin kimya mühendisliği bölümlerinde 4 sene boyunca eğitim görmüş olan öğrenciler diplomalarını ellerine aldıklarında kimya mühendisi pozisyonunda istihdam edebilmektedir. Kamuda vazife yapmak isteyen kimya mühendislerinin A Grubu ve B Grubu Halk Personeli Seçme Sınavına girmesi gerekmektedir.

Bakanlık atamaları ve merkezi yerleştirme atamaları ile kendi bölümlerine yerleşmeye çalışacak olan kimya mühendisleri şayet başvurdukları pozisyon da KPSS puanları ile sıralamaya girerlerse halk kurumuna atamaları yapılmaktadır. Tekrar kamuda çalışmayan kimya mühendisleri hususi sektörde kimya mühendisi alımlarını inceleyebilri ve buralara başvurusunu yapabilir.

KİMYA MÜHENDİSİ KAMU MAAŞI

Kimya Mühendisleri yukarıda belirttiğimiz adımlar doğrultusunda kamuya atanabilir ve burada görevlerine başlayabilir. Peki kimya mühendisi halk maaşı ne kadardır? Buna göre kimya mühendisleri kamuda 2 bin 800 liradan başlayan maaşlar ile çalışmakta olup bu rakamlar bakanlıklarda 3 bin 500 lira ve üzeri olmaktadır.

ÖZEK SEKTÖR

Özel sektörde maaşlar biraz daha değişik oluyor. Buna göre kaliteli olmayan firmalarda kimya mühendisleri asgari ücrete kadar maaş alabilmektedir ancak umumi de 2 bin lira üzerinde aldıkları görülmektedir. Şirkete göre bu maaş tutarı 3 bin lira ve üzerine çıktığı gibi tekrar kimya mühendisinin şirkete katkısına göre maaşı 5 bin lira 6 bin lira gibi daha yüksek tutarlara da çıkabilmektedir. Kimya mühendisi hususi sektör maaşı kişinin potansiyeline ve şirketin durumuna bağlıdır.

Bir önceki yazımız olan PTT Dağıtıcı Ne Kadar Maaş Alır başlıklı makalemizde dağıtıcı, dağıtıcı çalışma süreleri ve dağıtıcı maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: