Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Makine Mühendisliği Maaşları

Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde eğitim almak isteyen ve henüz hangi branşta mühendis olacağına karar vermeyen bireyler için bu yazımızda genel olarak makine mühendisliğinden ve makine mühendislerinin alacağı maaştan bahsetmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi makine mühendisleri genellikle özel sektörde çalışmakta olan kişilerdir. Makine mühendislerinin alacağı maaşlar da özel sektörde elde edilmiş olan başarıya, tecrübeye ve çalıştığı şirkette elde etmiş olacağı pozisyona göre de değişebilmektedir. Makine mühendislerinin sayısı da diğer meslek dallarında olduğu gibi son zamanlarda epey fazla bir şekilde artmıştır. Kimi makine mühendislerinin durumu iyiyken kimi makine mühendisleri ise piyasada tutunmakta güçlük çekmektedir. Bu da kişinin mezun olduğu üniversitenin değil de kişinin kendisini geliştirmesinin önemini bizlerin gözü önüne sermektedir. Makine mühendisliği mesleği sektöründe işe girmek isteyen kişiler öncelikle kararlarını acaba özel sektörde başkasının yanında mı çalışacak ya da kendi işlerini mi kuracaklardır bu konuda iyi bir şekilde düşünmenizi tavsiye ederiz.

Makine mühendisliği aslında güzel bir meslektir. Tabi eğer yaptığınız mesleği seviyorsanız tüm meslekler güzeldir. Sonuçta siz bu meslekten belki de ömür boyu güzel paralar kazanabileceksiniz.

Makine Mühendisleri Devlette – Kamu Sektöründe Ne Kadar Maaş Alıyor?

KPSS sınavı ile atanmış olan mühendisler arasında yeni başlayanlar 3750 TL’den işe başlamaktadırlar. Yaş ilerledikçe bu maaş daha da artmaktadır. Örneğin meslekte 25 yılını doldurmuş bir kimse 4250 TL maaş alabilmektedir.

Makine Mühendisleri Özel Sektörde Ne Kadar Maaş Alıyor?

Makine mühendisleri özel sektörde tamamen kişisel becerisine göre çeşitli miktarlarda maaş alabilmektedir. Yeni mezun olan mühendisler genellikle 2500 TL ile 4000 TL arasında maaşla işe başlamaktadırlar. Şirket içerisinde elde edilen çalışma pozisyonu, görev sıklığı, ikinci yabancı dilinin bulunması gibi kriterler dikkate alınırsa bu miktarda artış görülebilmesi gayet mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yazılım Mühendisliği Maaşları başlıklı makalemizde Yazılım Mühendisleri Kazancı, Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Kazanır? ve Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: