Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Makinist Ne Kadar Maaş Alır

Ülkemizin dört bir yanında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına ait trenler yük ve yolcu seferleri yapmaktadır. Bilindiği gibi nasıl otomobil, tayyare ve gemilerin şoförleri var trenlerinde şoförleri bulunmaktadır. Şimendifer şoförlerine makinist denilmektedir.

Özellikle küçük yaşta ki pek fazla çocukta şimendifer sevdası bulunmaktadır. Bu şimendifer sevdasından ötürü makinist ülkemizde oldukça tutulan meslekler arasında yer almaktadır. Peki makinist nasıl olunur? Makinist maaşları ne kadar 2017

MAKİNİST MAAŞI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında görevli makinistlerin maaşları umumi olarak 2 bin 500 liradan başlamakta ve 4 bin 500 liraya kadar yükselmektedir. Tecrübeli ve eski makinistlerin almış oldukları makinistlerin maaşları daha yüksektir. Ancak bilindiği gibi makinist mesleği oldukça zordur çünkü pek fazla sefer günler sürmekte ve makinist günlerce eve gidemediği gibi trende kalmaktadır.

MAKİNİST NASIL OLUNUR

Pek fazla iş için üniversitelerde bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerde okuyan öğrenciler bölümleri ile alakalı meslekler yapabilmektedir. Peki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında görevli makinist nasıl olunur?

Öncelikle TCDD Umumi Müdürlüğünde yapılan eğitimlere adayların katılması ve bu eğitimlerde başarılı şekilde geçmesi gerekmektedir. İdadi mezunları TCDD’de ortalama bir buçuk sene eğitim almakta ve bu süre iş lisesi mezunu olanlarda 3 yıla kadar çıkmaktadır. Eğitimin sona ermesi ile adaylar makinist mesleğinde vazife yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 30 Bin Uzlaştırmacı Göreve Başlıyor! başlıklı makalemizde Adalet Bakanlığı, uzlaştırma sınav sonuçları ve uzlaştırmacı sınavı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: