Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Mesai Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde pek çok amale çok çalışmaktan yakınmaktadır. Ancak hakkını arayan işçilere iş verenler zorunlu olarak çok çalıştığı süre için mesai ücretini iş kanunu gerekçesinden ötürü ödemektedir. İşçilerin aka bir çoğunluğu mesai ücretlerinin nasıl hesaplanacağını bilmemekte olup çok çalıştığı sürelerde daha düşük ücret almaktadır.

İşin Olsa ekibimizde mesai ücretleri nasıl hesaplanır, çok çalışma mesai ücretinin hesaplanması gibi çok sayıda soru geldiğinden ötürü sizler için bu hususi içeriği üretiyoruz. Şayet sizlerde hususi sektör firmalarınad çalışıyorsanız ve sıklıkla mesai’ye kalıyorsanız bu haberimiz aracılığı ile mesai ücretlerinin nasıl hesaplandığını öğrenebilirsiniz.

MESAİ ÜCRETLERİ NASIL HESAPLANIR?

Mesai ücretleri umumi olarak iş verenler tarafından işçiler için hesaplanarak aylık maaşlarına eklenmektedir. Ancak pek çok iş verenin işçiye düşük mesai ücreti verdiği tahmin ediliyor. Peki gerçek mesai ücreti nasıl hesaplanır. Gerçek mesai ücreti işçinin saat başı aldığı ücretine ek olarak yüzde 25 – yüzde 50 daha yükseltilmesi ile hesaplanmaktadır.

Mesai ücretini anlamayanlar için bir misal yapmak gerekirse örneğin aylık 2 bin TL maaş saha birisi haftalık 40 saat çalışıyor. Yani haftalık ücretinin 500 TL olduğunu öğrendik. 500 / 4’den kişinin saat ücretinin 125 lira civarında olduğu görülüyor. Bu işçinin bir saatlik mesai ücreti 155 TL – 185 TL civarındadır. Tabi yapılacak hususi pakt ile bu tutar daha da yükseltilebilir ancak daha çok düşürülemez. Rakamlar tamamen kurgu üzerine yapılmıştır lütfen kendi maaşlarınız ile karıştırmayın ve hesaplamalarınızı doğru yapınız.

Bir önceki yazımız olan Tekniker ne kadar maaş alır başlıklı makalemizde Tekniker, tekniker maaşı 2018 ve Tekniker maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: