Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Mimar Ne Kadar Maaş Alır? – Mimar Kazançları

Ülkemizde en çok rağbet gören meslekler arasında ilk sıralarda yer alacak meslek dalları arasında hiç şüphesiz ki mimarlık mesleği de gelmektedir. Özellikle ülkemizde gelişen inşaat teknolojileri mimarlık mesleğine olan ihtiyacı gün geçtikçe artırmaktadır. Bu vesileyle pek çok mimarlık ofisi ülkemizde yer almaktadır. Mimarların bildiğiniz gibi devlet tarafından görevlendirilmiş olanları ile kendi özel ofisleri bulunan mimarlar olarak iki gruba ayırabilmemiz mümkündür. Devletin kendi atadığı mimarlar daha çok devletin kendi idare fonksiyonunu yerine getirirken yeni yapılacak veya yapılmış olan projeler üzerinde çeşitli çizim ve tasarımlar ifa ederek mimarlık hizmeti vermektedirler. Özel sektörde görev yapan mimarların aldığı maaşlar ise son derece farklılıklar arz edebilmektedir. Mimarlık mesleği son derece sabır gerektiren, bir o kadar da doğru düşünme ve biraz da yetenek gerektiren işler arasında yer almaktadır. Uzun bir fakülte sürecinin ardından mimarlık mesleğine başlayacak olan yeni adaylar genellikle mimarlık mesleğine yeni giriş yapan bir kişinin ne kadar maaş aldığını merak etmektedirler.

Mesleğe Yeni Giren Mimarlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Bu meslek dalında da diğer meslek dallarında olduğu gibi deneyim kazanmak son derece önemlidir. Bu yüzden yeni işe başlayan mimarlar genellikle 2500 – 3000 TL civarında mesleğe başlamaktadırlar. Staj dönemlerinde ise daha düşük miktarlarda maaş alabilmektedirler. Bunları özel sektörde çalışan mimarlar için söyleyebiliriz. KPSS ile atanan mimarların ise aşağıda belirteceğimiz miktarlarda maaş aldığını söyleyebiliriz.

Kamu Sektöründe Çalışan Mimarlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Kamu sektöründe çalışan mimarlar için asgari ödenmesi gereken ücret 3500 TL olarak belirlenmiştir. Mimarlar için belirlenen bu ücret inşaat mühendisleri için de geçerlidir. Devlette çalışan ve mesleğe yeni başlayan bir kişi 3900 TL civarında maaş alabilmektedir. Meslekte 10. yılını dolduran bir mimarın alacağı maaş ise 4200 TL civarında olmaktadır. Mimarlık mesleğinde 25 yıl ve üstünde çalışmış olan devlet personeli ise (mimarlar) 4500 TL civarında maaş alabilmektedirler.

Özel Sektörde Çalışan Mimarlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Kendi mimarlık ofisini kuran kişiler çevresi ve tanınmışlığına göre farklı miktarlarda kazanç elde edebilirler. Örneğin bir mimarlık bürosu 30.000 TL civarında ciro yaparken diğer bir mimarlık bürosu ise 4000 TL kazanabilmektedir. Yani bu tamamen kişinin kendini geliştirmesine, farklı hizmet anlayışları sunmasına ve planlı programlı çalışmasına bağlıdır. Mimarlık mesleğinde sabırlı olmak ve yeniliğe açık olmak gerekir. Proje tasarımlarını ve buna benzer programları iyi bir şekilde kullanan, alternatif ve yenilikçi tasarımlar ve çözümler sunabilen mimarlar daha çok iş alabilme fırsatı elde edebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: