Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Mübaşir Ne Kadar Maaş Alır ? – Mübaşir Maaşları

Mahkemelerde duruşma öncesinde isimlerini anons ederek mahkeme süresinin geldiğini bizlere söyleyen yani sesli olarak bizlere anons eden kişilere mübaşir denmektedir. Yani duruşma zamanının geldiğini bizlere söyleyen ve orada hazır bulunmamız gerektiğini belirten kişilere mübaşir denilmektedir. Bildiğiniz gibi Adliye Saraylarında oldukça fazla dosya bulunmaktadır. Hal böyle olunca davalara da sırayla bakılmaktadır. Sıranın gelmesinin ardından isminizi okuyacak olan kişilere yani mahkeme salonuna sizi alacak kişilere mübaşir denmektedir. Mahkeme salonlarında görev yapan mübaşirlerde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak çalışmakta olan kimselerdir. Bu nedenle devlet tarafından kendilerine kanunda belirlenen oranlarda ve yine o oranlarda her yıl veya yılın belli bazı dönemlerinde maaş zammı yapılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere mübaşir mesleğini icra eden kimselerin aldığı maaşlardan bahsedeceğiz . 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre devlet memurları herhangi bir ticari faaliyetle uğraşamazlar. Bu yüzden doğal olarak mübaşirler de kendi icra ettikleri görev dışında herhangi bir ticaret yapamazlar.

2018 Yılında Mübaşirler Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Adliye saraylarında çalışan mübaşirler devlet tarafından belli miktarlarda aylık olarak ödenen maaşa hak kazanırlar. Devlet kurumlarında çalışan personellerin maaşları Bakanlar Kurulu’nun kararıyla belirlenmektedir.

Şu halde 2018 yılında kadrolu olan mübaşirlerin alacağı ücret 2800 TL – 3000 TL arasında olmaktadır.

Sözleşme ile alınan mübaşirler ise 2500 TL ile 2700 TL arasında ücrete hak kazanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Polis Maaşları başlıklı makalemizde Polis Maaş Artışı, Polis Maaşı Başlangıç ve Polis Maaşları Artacak Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: