Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Mühendis Ne Kadar Maaş Alır ? Kamu ve Özel Sektör Mühendis Ne Kadar Maaş Alır

Ülkemizde üniversitelerde eğitim gördükten sonra diplomasını eline alarak mühendis olan şahıs sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Mühendislerin iş bulamadığına dair basında pek fazla izah olsa da TÜİK verilerine göre mühendisler �’e  kadar iş bulabilme imkanlarına sahiptir.

BRANŞLARA GÖRE MÜHENDİS MAAŞLARI

Bilindiği üzere mühendis oldukça geniş bir kavramdır. Çünkü pek fazla mühendis branşı vardır. İnşaat mühendisi, besin mühendisi, elektrik mühendisi, yer bilimi mühendisi, fizik mühendisi, atom mühendisi, kimya mühendisi, makine mühendisi, bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisi, sanayi mühendisi…. şeklinde uzayıp gitmektedir. Branşlara göre değerlendirmeler yaptığımızda umumi olarak ücretlerin aynı olduğunu görmekteyiz.

KAMU MÜHENDİS MAAŞLARI

Mühendisler Halk Personeli Seçme Sınavından almış oldukları puanlar ile kamuya atanabilmektedir. Peki kamuda mühendisler ne kadar maaş almaktadır. Buna göre kamuda umumi olarak 3bin lira civarı mühendislerin maaş aldığı görülmektedir. Bu rakam bakanlıklarda 3 bin 500 liradan başlamakta ve kuruma göre daha da yükselmektedir.

ÖZEL SEKTÖR MÜHENDİS MAAŞLARI

Özel sektörde istihdam eden mühendislerin maaşları daha değişkendir. Umumi olarak hususi sektörde mühendislerin 2 bin liradan başlayan maaşlar alarak işe başladığını ve bu tutarın şirketin büyüklüğü ile mühendisin çalıştığı pozisyona göre 5 – 6 bin liraya kadar yükseldiği görülmektedir. Bu rakam daha da artabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gözlükçü Görevleri Nedir? Ne Kadar Maaş Alır başlıklı makalemizde Gözlükçü, gözlükçü görevleri ve gözlükçü maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: