Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Müsteşar Maaşları

Devletin üst düzey yönetiminde görev alan müsteşarlar bildiğiniz gibi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olarak çalışmaktadırlar. Pek çok mesleğin maaşı müsteşarlık mesleğinin aldığı maaşla doğru orantılıdır. Örneğin bazı meslekler müsteşarlık mesleğinin üst sınırı veya alt sınırı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak maaş alabilmektedirler. Bu yazımızda sizlere müsteşarların aldığı maaşlardan bahsetmeden önce müsteşar olabilmek için aranan şartları öncelikle inceleyelim.

Devlet memurluğunun en üst düzey organları arasında yer alan müsteşarlık mesleği son derece önemli bir makamdır.

Müsteşarlar herhangi bir seçim yoluyla belirlenmezler, atama yoluyla belirlenirler. Yani müsteşarlık mesleğinde herhangi bir seçim gibi bir durum söz konusu değildir.

Müsteşarlık mesleğine alınabilmek için en az lisans yani üniversite mezunu olmak gerekir. Müsteşarlar çoğunlukla bakanlar tarafından belirlenirler ve daha sonra başbakanın onayına ve ardından cumhurbaşkanının onayına tabi tutulurlar. Müsteşar olabilmek için herhangi bir sınav gibi değerlendirme yöntemine başvurulmaz.

Müsteşar olabilmek için bakanlık görevini üstlenmiş olan kişinin belirlediği kişiyi müsteşar adayı olarak belirtmesi yeterlidir.

Müsteşar Ne Kadar Maaş Alır ?

Müsteşarlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre belirlenen miktarlarda ödeme alırlar. Buna göre müsteşarlar 2018 yılı itibariyle zamlı olarak 11.064 TL maaş almaktadırlar. 2017 Temmuz ayında ise 10.435 TL almaktaydılar.

Bir önceki yazımız olan Polis Maaşları başlıklı makalemizde Polis Maaş Artışı, Polis Maaşı Başlangıç ve Polis Maaşları Artacak Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: