Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Pilotlar Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Belki de küçüklükten beri hep hayalimizde olan mesleklerden birisini tanıtmak istiyoruz. Pilotluk mesleği kiminin küçükken olmak istediği meslekler arasında yer alırken kimisinin de mevcut konumu gereği pilotluk mesleğini seçmesi gibi çeşitli etkilerle hafızamızda yer etmiştir diye düşünüyoruz. Bu durumda pilotların ne kadar maaş aldığını öğrenmek ve meslek seçiminizi buna göre yapmak istiyorsanız bu yazımızı takip etmenizi önermekteyiz. Bildiğiniz gibi pilotlar çeşitli havayolu şirketlerinde çalışmakta olan ve uçağı uçurmak ve yolcuları sağa salim bir şekilde gidecekleri uçuş yerine ulaştırabilmek konusunda görev yapan, uçağı kullanan kişilerdir. Bu basit tanımın ardından pilotların hem askeri pilotlar hem de özel sektörde çalışan pilotlar olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Özel sektörde çalışan pilotlar çeşitli mülakat sınavlarına tabi tutularak bu mesleğe başlamaktadırlar. İsterseniz pilot olmak için neler gerekliymiş sizlere o konuda biraz bilgi verelim.

Pilot Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

  • Pilot olabilmek için üniversitelerin pilotaj bölümünden mezun olmanız, ücretli çeşitli pilotluk kurslarına yazılabilir veya 4 yıllık bir üniversite eğitiminin sonunda THY’nin Uçuş Akademisi’ne kayıt olarak pilotluğa başlamadan önce eğitim alabilirsiniz.
  • Pilot olabilmek için çok iyi derecede ingilizce bilmeniz önemlidir.
  • Sağlık raporuyla fiziksel ve bedensel herhangi bir sağlık sorununuzun bulunmaması (örneğin göz kusurunuzun bulunmaması gibi) gerekir.

Tüm bu şartları taşıyorsanız pilot olabilmek için ilk adımı atmışsınız demektir.

Pilot Maaşları Ne Kadar ?

Pilotlar özel sektörde ve askeri pilot olarak görev alabilmektedirler. Özel sektörde çalışan pilotlar çalıştığı kurumlara göre değişiklik göstermekle birlikte 7000 TL ile 15.000 TL arasında maaşa hak kazanabilmektedirler. Uçak pilotu olmak gerçekten zor iştir. Bu sebeple maaşları da diğer mesleklere göre fazla olması gerekir. Bu durumda tecrübeli bir pilotun 20.000 TL ile 25.000 TL arasında değişen miktarlarda maaş alabileceğini de belirtmemiz gerekmektedir.

Askeri pilotların alacağı maaş ise uçuş tazminatlarıyla birlikte 6000 TL civarında maaş aldığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: