Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Profesör Ne Kadar Maaş Alır ?

Eğitim hayatıyla sürekli iç içe olan profesörler aslında emekli olsalar bile mesleklerine olan sevgisi asla bitmez. Çünkü mesleklerini gerçekten severek yaparlar ve zaten alanlarında uzmanlaşmış kişilerden oluşurlar. Bu yazımızda profesör maaşlarına değinmeden önce sizlere profesör olabilmek için gerekli şartlardan bahsetmek istiyoruz. Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans yaparak doçentlik sınavlarına hazırlanmanız ve ardından profesörlük ünvanı için tez hazırlamanız gerekiyor. Ama bu göründüğü kadar basit değil. Çünkü tez hazırlamak gerçekten sabır, titiz bir çalışma ve gerçekten uzun bir zaman süreci istemektedir. Hal böyle olunca ülkemizde hemen hemen profesörlerin hepsine yakını 40 yaşından sonra bu ünvana kavuşabilmektedirler. Bu yüzden zorlu bir çalışma süreci profesör ünvanına sahip olmak isteyenleri bekliyor denebilir.

Bildiğiniz gibi profesörler üniversitelerde öğretim görevlileri arasında yer almaktadır. Profesörler hem özel üniversitelerde hem de kamu üniversitelerinde çalışan profesörler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kamu üniversitelerinde yani devlet üniversitelerinde çalışan profesörlere her ay maaş olarak devletin ilgili makamı tarafından belirlenen ücret ödenmektedir.

Özel üniversitelerde çalışan öğretim görevlilerine ise üniversite yönetimi tarafından belirlenecek ücret ödenmektedir.

Devlet Üniversitelerinde Çalışan Profesörler Ne Kadar Kazanır ?

Devlet üniversitelerinde görev yapmakta olan profesörler 2018 yılının Ocak ayı itibariyle 8384 TL olarak belirlenen maaşa hak kazanmaktadırlar.

Özel Üniversitelerde Çalışan Profesörler Ne kadar Maaş Alır ?

Özel üniversitelerde çalışan profesörlerin aldıkları maaş tamamen çalıştıkları üniversite ile alakalı bir durumdur. Ayrıca profesörlere verilecek olan maaş bölümden bölüme de farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Tıp Fakültelerinde, Diş Hekimliği Fakültelerinde, Hukuk Fakültesinde görev yapan profesörlerin alacağı maaş 15.000 TL civarında olabilirken örneğin Tarih bölümünde çalışan bir profesörün alacağı maaş 10.000 TL civarında olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Polis Maaşları başlıklı makalemizde Polis Maaş Artışı, Polis Maaşı Başlangıç ve Polis Maaşları Artacak Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Comment

Add a Comment
  1. Ben de araştırma görevlisi olmak istiyorum fakat olmadan önce maaşlarını merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: