Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Sigortacı Ne Kadar Maaş Alır ? – Sigortacı Maaşları

Günlük hayatımızda çeşitli rizikolarla karşılaşma olasılığımız bulunmaktadır. Bu rizikolarla karşılaşmadan önce ileride doğma ihtimali belirsiz olan veya şüpheli durumda olan olaylar için bizlere güvence sağlayabilmesi adına bir takım zarar sigortaları ve sorumluluk sigortaları yaptırabiliyoruz. Bunlar arasında kimi sigortalar zorunlu sigorta kapsamına girerken kimisi de zorunlu olmayan sigorta kapsamına girmektedir. Zorunlu sigortalar kanundan doğarken, özel sigortalar ise ihtiyaridir. Bu durumda sigorta yaptırabilmek bazı durumlarda mutlak zorunlu iken bazı durumlarda ise kişilerin kendi tercihlerine bırakılmıştır. Bu durumda kişi eğer sigorta yaptırmazsa ortaya çıkan zararı kendi malvarlığı değerinden karşılamak durumunda kalacaktır. Yani bir nevi sigorta kişilere parasal konularda güvence sağlamak için yapılmaktadır. Hal böyle olunca malını veya herhangi bir değerini sigorta ettirmek isteyen kişi sayısı hızla artmaktadır. Bildiğiniz gibi sigortalar genel ahlaka, kamu düzenine ve emredici hukuk kurallarına aykırı olmamaktadır.

Sigorta ettirmek isteyen kişi sayısının son zamanlarda artması neticesinde sigorta çalışanlarının sayısı da her geçen gün artmaktadır. Hatta sigortacılık mesleğinin bir gereği olarak sigorta brokeri, sigorta eksperi, sigorta aktüeri gibi çeşitli meslek dalları da ortaya çıkmıştır. Bu meslek dallarının her birinin sigortacılık mesleğiyle uğraşması gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Ayrıca bu kişiler mesleklerini icra ederken bağımsız olarak yerine getirmek yani dışarıdan herhangi bir emir ve talimat almamak, mükellefinin hak ve menfaatlerini gözetmek gibi bir takım yükümlülükleri de bulunmaktadır.

Sigortacılık meslek elemanları arasında kamu kurumlarında çalışan memurlar genellikle 3000 TL civarında maaş almaktadırlar. Özel sektörde çalışan sigortacılar ise değişik ücretlendirmelere tabi olmaktadırlar. Bunlar arasında yetki dağılımına göre genellikle maaşları 2500 TL’den başlayarak 5000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca sigorta brokeri, sigorta aktüeri, sigorta eksperi gibi kişilerin aldığı maaşlar ise çok farklı olabilmektedir. Sigorta brokerleri ortalama olarak 4000 TL maaş alırken, sigorta aktüerleri 3600 – 5000 TL arasında, sigorta eksperi ise 4500 TL ile 7000 TL arasında maaşa hak kazanmaktadır. 

Bir önceki yazımız olan Polis Maaşları başlıklı makalemizde Polis Maaş Artışı, Polis Maaşı Başlangıç ve Polis Maaşları Artacak Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: