Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Teğmen Maaşları 2018

Teğmenler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki en ufak rütbeli subaydır. Devlet memuru statüsünde sayılmaktadırlar. Dolayısıyla devlet memurlarının doğal oldukları 657. sayılı kanundan yararlanmaktadırlar. Yani devlet memurlarına tanınan zamlardan , teğmenler de faydalanır. Devlet bu zamları yılın iki döneminde olacak şekilde % 3 %3 olarak memur maaşlarına uygulamaktadır. Türk Sİlahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan asteğmenler için bu vaziyet laf konusu değildir. Yani asteğmenlerin vazife süreleri geçici olduğundan , askerlikleri bittiğinde öbür erler gibi askeri görevlerini bitirdiklerinden ötürü teğmenler gibi memur sayılmamaktadır.

Günümüzde teğmen olabilmek için muhtelif sınavlara girip sözleşmeli olarak bu rütbeyle göreve başlanır. Tabiki bu günümüz şartlarında böyle olmaktadır. Daha önceleri teğmen olabilmek için öncelikle askeri lisede okumanız gerekmekteydi. Daha sonrada savaş okulunda öğrenime devam edip mezun olmanız gerekiyordu. Şimdilerde ise bu görevde yer alabilmek için lüzumlu dört yıllık üniversite programlarından mezun olmanız ve teğmenlik için istenilen sınavları kazanmanız gerekmektedir. Sınavları kazandıktan sonra ise sözleşmeli olarak teğmenlik görevine başlıyorsunuz. Bu sözleşme durumunu muvazzaflık sınavına girip kazanarak bitirebilirsiniz. Teğmenlikten üsteğmenlik kademesine de yükselebilmeniz mümkündür. Ama bunun için 3 sene teğmenlik görevinizi sürdürmeniz gerekmektedir.

Göreve henüz başlamış teğmen maaşları 2018 yılı çerçevesinde 2500-3000 TL arasındadır. Bu tutar çalışılan bölge şartları , eş ve aile yardımları gibi eklentilerle değişebilmektedir. Görevini şark bölgelerde yapan teğmenler bölgenin şartlarına bakılarak 500- 1250 TL arasında bir ek ödeme alırlar. şayet teğmen evli ise ve eşi de çalışmıyor ise 100-170 TL civarında bir ek ödeme daha alır. Çocuk durumu var ise çocuklarının eğitim seviyelerine göre 50-100 TL arasında bir ek ödeme alır. Ohal bölgesinde vazife yapan teğmen ise maaşına ek olarak 1250 TL tazminat alır. Bu tazminat içerisinden bazı durumlarda kesintiler yapılır. Mesele teğmen hava değişimi aldıysa, sıhhat sorunlarından ötürü görevini devam ettiremediği süreler kadar tazminatında kesintiler yapılır.

Bir önceki yazımız olan Yönetici Maaşları 2018 başlıklı makalemizde 2018 maaşları, maaş ve maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: