Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Ücretli Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alıyor? Sigortaları Kaç Gün Yatıyor? Hakları Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl sözleşmeli muallim atamaları gerçekleştirdiği gibi tekrar aleni pozisyonların doldurulması için de ücretli öğretmen yani eski tabir ile vekil muallim alımı gerçekleştirmektedir. Şu anda Türkiye geneli 100 bin civarı ücretli muallim de vazife yapıyor.

Buna göre Ulusal Eğitim Bakanlığı ücretli muallim başvuruları artık e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Peki ücretli öğretmenler ne kadar maaş alıyor? Ücretli öğretmenlerin sigortaları kaç gün yatıyor ve hakları nelerdir? İşin Olsa ekibi olarak bütün detayları sizlere aktarıyoruz.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Ücretli öğretmenler almış oldukları kurslara göre haftalık 30 saat ya da en çok 40 saat alabilmektedir. 40 saat alabilmek için Destekleme ve Yetiştirme kursunu almış olması gerekmektedir. Ücretli öğretmenler saat başı 12,80 TL kazanmaktadır. Yani aylık 120 saat derse giren bir ücretli öğretmen bin 536 TL (1.536 TL) maaş almaktadır. Yani tutar asgari ücretten daha düşüktür.

SİGORTA ve DİĞER HAKLAR NELERDİR?

Ücretli öğretmenlerin sigortaları da öbür kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere göre daha düşük yatabilmektedir. Tekrar MEB nakil ile yerleşen öğretmenlerin maaşlarında mecburi tatil, resmi tatil vb. gibi günlerde kesinti yapmamakta ama ücretli öğretmenler girmedikleri dersler, okulun tatil olduğu günlerde ödemesini noksan almakta ve sigortası da buna göre yatmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Vali ne kadar maaş alır başlıklı makalemizde emekli vali maaşları, vali maaşları 2016 ve vali maaşları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: