Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Vali Ne Kadar Maaş Alır ? – Vali Maaşları

Bildiğiniz gibi devletin yönetiminde aktif olarak görev yapan özellikle bölgesel çeşitli faaliyetlerde bulunan ve hükümeti bölgesel bazda (kentsel) temsil eden kişilere vali denilmektedir. Valiler kanunla kendisine verilmiş olan görevleri yapmakla yükümlüdürler. Vali olabilmek için öncelikle İçişleri Bakanlığı’nın sizi vali adayı olarak seçmesi ve ardından bu seçimi Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanının da onaylaması gereklidir. Bir ilin en yüksek mülki idari amiri validir ve sonuç olarak o ildeki pek çok sorunla ilgilenirler. O ili ilgilendiren önemli olayların hükümete bildirilmesi, idare organı ile ilgili durumlar ve kısacası devletin idare fonksiyonunun icra edilmesi için yardımcı olan personellere vali denilmektedir.

Ayrıca valilerin askeri bakımdan da bir takım yetkileri bulunmaktadır. O ildeki olayları denetlemek ve gerekli önlemleri almak yetkisine sahip bulunan valiler üniversitelerin iktisat, hukuk, işletme gibi sosyal bilim bölümlerini bitirmiş olmaları yani 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmaları gerekir. Tüm bu şartların yanında bir de valilerin kendisinde kaymakam olabilmek için gerekli olan şartları da taşıması gerekir.

Valiler Ne Kadar Maaş Alır ?

Yukarıda sizlere kısaca valilerin yapmakla yükümlü olduğu görevlerden ve vali seçilebilmek için aranan şartlardan bahsettik. Bu yazımızın temelinde valilerin aldığı maaşları ele alacağımızı belirtmiştik. Öncelikle 2017 yılında Valiler ortalama olarak 9.000 TL civarında maaş alıyorlardı fakat yeni yılla birlikte enflasyon farkı gibi durumlar göz önünde tutularak valilerin maaşları 10.000 TL seviyelerine çıkmıştır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Polis Maaşları başlıklı makalemizde Polis Maaş Artışı, Polis Maaşı Başlangıç ve Polis Maaşları Artacak Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: