Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Günümüzde en revaçta olan mühendislik dallarından birisi de yazılım mühendisliğidir. Yazılım mühendisliği, genellikle bilgisayar mühendisliği ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. Fakat yazılım mühendisliğinde adından da anlayabileceğiniz gibi yazılım konuları daha ağırlıklıdır. Bilgisayar mühendisliği bölümünde ise hem yazılım konularına hem de network konularına değinilmektedir. Fakat yazılım mühendisliği bölümünde öyle olduğunu zannediyorum ki yazılım dersleri çok daha detaylı bir şekilde işlenmektedir. Aslında yazılım mühendisliği ile bilgisayar mühendisliği arasındaki farklar son derece azdır fakat iyi bir yazılım mühendisi gerçekten alanında çok daha kazançlı ve yüksek maaşlı projeler gerçekleştirebilir. Örneğin bir android uygulama yazarsınız ve bu uygulama içerisine giren kullanıcılar oradan kredi satın alırlar yani kredi satın alırlar derken banka kredilerini kastetmiyorum. Örneğin bir oyun yazdınız ve oyunu oynamak için de bir limit koydunuz. Bu limited ulaştıktan sonra kullanıcının oyuna devam edebilmesi için ödeme yapması gibi çeşitli projeler düşünülebilir. Yani kısacası yazılım mühendisliğine bilgisayar mühendislerinden çok daha fazla ihtiyaç vardır diyebiliriz. İyi bir yazılım mühendisi kendisini geliştirirse ve kendi başına çeşitli uygulamalar yaparsa gerçekten başarılı projelere imza atacaktır. Hele de günümüzde bilgisayar ve diğer mobil teknolojilerin gelişmesiyle her geçen gün internete olan talep artmakta ve günümüzde hemen hemen tüm işlemler internet üzerinden yapılır hale gelmiştir. Bu nedenler bize gösteriyor ki firmaların veya şirketlerin yeni yeni uygulama yaptırabilmeleri, yeni yazılımlar üretebilmeleri ve bir takım teknolojik gelişmeler sonucunda aradığı programları yazdırabilmeleri çok önemlidir. Aslında bilgisayar mühendisleri de kendisini bu alanda geliştirirse başarılı birer yazılımcı olabilir. Fakat yazılım mühendisliğinin ayrı bir bölüm olduğunu düşünürsek ve daha çok yazılım üzerine ürünler üretmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir bölüm olduğunu düşünürsek yazılım mühendisliği de son derece güzel kazançlar elde edilebilecek bölümler arasında yer almaktadır.

Özel Sektörde Çalışan Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Özel sektörde çalışan yazılım mühendisleri genellikle 4000 TL ile 15000 TL arasında maaş alabilmektedirler. Bu kişinin kendi yetenekleriyle, uzmanlaştığı uygulama diliyle ve şirketlerin kullandığı uygulama dilleriyle alakalıdır. Alanında başarılı bilgisayar mühendisleri en üst seviyede maaş alırken diğerleri ise daha düşük seviyelerde maaş alabilmektedir.

Kamu Sektöründe Çalışan Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Kamu sektöründe çalışmakta olan yazılım mühendisleri yeni işe başlayanlar 3750 TL civarında işe başlamakta ve alacağı eklerle birlikte bu maaş 4250 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bildiğiniz gibi Devlet memurlarında liyakat ilkesi geçerlidir. Buna göre kişiler meslekte geçirdikleri süre içerisinde maaşlarına zam alabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları başlıklı makalemizde Elektrik Elektronik Mühendisleri Maaşı, Elektrik Mühendisi Maaşları ve Elektronik Mühendisi Maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: