Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır?

Farklı meslek gruplarına mensup kişilerin ne kadar maaş aldıkları ve kazandıkları ücret ile ilgili çeşitli bilgiler içeren site.

Zabıta Ne Kadar Maaş Alır ? – Zabıta Maaşları

Günümüzde idare organının denetim fonksiyonu içerisinde yer alan zabıtalar çeşitli kurum ve kuruluşları denetlemekle yükümlü kimselerdir. Örneğin sokakta izin almadan tezgah kuran bir kimsenin satışlarına müsaade etmemek ve ürünlerine el koymak gibi çeşitli görevleri mevcuttur. Zabıtaların işi aslında o kadar kolay görünse de zorluk derecesi olarak orta sınıfın üstünde yer almaktadır.
Zabıtalar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olarak çalıştıkları için alacakları ücret yine kanunda gösterilen miktarlarla sınırlıdır. Kanunla gösterilecek olan miktar Bakanlar Kurulu tarafından her takvim yılının sonunda belirlenecek olan zam miktarına göre arttırılır. Maaş zammının artırılmasında enflasyon gibi çeşitli kriterler de göz önünde bulundurulmaktadır. Zabıtaların ne kadar maaş aldığı konusuna geçmeden önce bu yazımızda zabıta olabilmek için gerekli olan şartlardan biraz bahsetmek istiyoruz. Çünkü genelde internet sitemize zabıta olmak isteyen kullanıcılar girmektedir. Her şeyden önce zabıta olabilmek için en az 25 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Zabıtalar belediyeler tarafından işe alınan personeller olduğundan dolayı öncelikle belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Ancak belediyeler zabıta olabilmek için çeşitli kriterler aramaktadır ve kendi içerisinde bir değerlendirme sistemine tabi tutulmaktasınız. Örneğin KPSS şartı, boy kilo durumu gibi çeşitli etmenler bakımından değerlendirmeye tabi tutulursunuz.
Eğer bu nitelikleri de karşılıyorsanız ve daha önce sicil kaydınızın temiz olduğu kanaatine varılırsa bu durumda zabıtalık mesleğine seçilme ihtimaliniz bir hayli artar. Ancak şunu da belirtelim bu tarz mesleklere binlerce başvuru olmaktadır.
Zabıta Maaşları 
Zabıtaların iş yoğunluğu gibi durumlara bağlı olarak çalıştığı belediyenin büyüklüğü gibi etmenler göz önüne konularak zabıtaların alacağı maaş miktarı değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak zabıta maaşları 2500 TL seviyesinden başlamaktadır. Ancak fazla çalışma ile beraber net 3.000 TL civarında maaş alabilmektedirler. Kalabalık nüfus hacmine sahip şehirlerde ise bu miktar alınacak olan ek ücretlerle beraber 4000 – 5000 TL arasında olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Polis Maaşları başlıklı makalemizde Polis Maaş Artışı, Polis Maaşı Başlangıç ve Polis Maaşları Artacak Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerin maaşlarını mı merak ediyorsunuz? Ya da üniversite sınavlarına hazırlanıyor fakat hangi mesleğin ne kadar maaş alacağını mı öğrenmek istiyorsunuz? İşte internet sitemizde çeşitli meslek gruplarının güncel maaşlarına erişebilirsiniz. © 2018 Frontier Theme
%d blogcu bunu beğendi: